- Reklama -zprávy
- Reklama -udalosti

Umíte se starat o parkety, aby vydržely co nejdéle a vypadaly jako nové?

Abyste se mohli z parketové podlahy těšit i další léta, měli byste ji pravidelně čistit. Samotné čištění však nestačí. Péče o podlahu je nezbytná bez ohledu na to, zda jste se rozhodli pro parkety s naolejovaným nebo lakovaným povrchem.

Olejované parketové podlahy by se měly v pravidelných intervalech znovu naolejovat. A i pro lakované parkety existují speciální výrobky, aby vypadaly co nejlépe.

Potřebuji speciální čisticí prostředek nebo používat pouze čerstvou vodu? Je rozdíl mezi naolejovanými parketami a lakovanými parketami? Možná si již mnozí z vás položili tuto otázku. Parkety jsou druh podlahy z přírodního materiálu – dřeva, proto vyžadují více údržby než luxusní porcelán, který sem tam otřete od prachu.

Potřebné nářadí a materiál

Než začnete čistit podlahu, je důležité vědět, jakou máte podlahu. Ne všechny podlahy ze dřeva jsou stejné. I když existují obecné pokyny týkající se údržby parket, konkrétní typ dřeva a jeho povrchová úprava mohou vyžadovat speciální péči. Pokud si nejste něčím jisti, ověřte si to u výrobce.

Ochrana podlahy

Pod nohy a rámy nábytku je vždy dobré použít podložky, abyste ochránili podlahu před škodami, protože například nábytek v obýváku může být těžký. Také je výhodné dřevěné parkety chránit kobercem před poškrábáním (zejména pokud vlastníte domácí zvířátka).

Podložky pod nábytek nestojí mnoho a mimo jiné vám umožní přemísťovat těžké kusy nábytku i při dalším úklidu bytu.

Vysavače

Jedním z nejjednodušších a nejpopulárnějších způsobů, jak udržovat čistou podlahu, je použití vysavače. Měli byste ovšem používat pouze vysavač určený pro tvrdé povrchy. Máte-li doma koberec i dřevo, hledejte vysavač, který je určen pro obě. Nebo vyměňte nástavce.

Tip: Podívejte se na návod jak si jednoduše zútulnit bydlení

Metly

Pro menší místnosti a nepořádky vám stačí metla. Koště z mikrovlákna (prachové mopy) mají tu výhodu, že zachytávají nečistoty, prach a vlasy, místo aby je pouze vláčily po podlaze a hromadily na kopu. Utěrky na mopech mohou být jednorázové nebo opakovaně použitelné a lze je prát v pračce.

Mopy

Pokud je vaše podlaha znečištěná, budete pravděpodobně potřebovat vlhký mop, abyste se zbavili nečistot a usazené špíny. Vlhké mopy jsou podobné těm prachovým, ledaže mají odnímatelnou dolní část a omyvatelnou utěrku. Hlavní výhodou je, že mikrovlákno nedrží moc vlhkosti, takže můžete podlahu vyčistit, aniž by dřevo nasáklo vodou.

Čistící prostředky

K čištění podlahy budete potřebovat jen málo vody. Pokud je vaše podlaha mimořádně znečištěná nebo je třeba ji dezinfikovat, použijte speciální prostředky pro čištění parket. Na trhu existuje mnoho produktů, které slibují dokonalé čištění, ale který z nich je ten nejlepší?

Tip: Víte proč se vyplatí používat ekologické čisticí prostředky?

Zde doporučujeme opět zjistit, jaký typ podlahy máte a podle toho si vybrat. Připadne se obrátit na odborníka. Ochrana dřeva v interiéru je důležitá a neměli byste ji podceňovat.

Obecně však při výběru čističe podlah ze dřeva platí:

měl by mít neutrální pH
musí být speciálně pro dřevěné podlahy podlahy (vyplatí se přečíst si etiketu produktu)
Někdy stačí k čištění jen pár kapek mýdla a voda. Je to levná, ekologická a efektivní alternativa k čistícím prostředkům zakoupeným v obchodě. Při takovém čištění nezapomeňte před zaschnutím odstranit všechny zbytky mýdla z podlahy čistým mopem.

Destilovaná voda je tou nejbezpečnější volbou, protože tvrdá voda, chlorovaná městská voda nebo kalková voda může způsobit usazeniny a změnu barvy dřeva, kterou je obtížné a někdy až nemožné zcela odstranit.

Rychlý návod

V následujících jednoduchých krocích můžete dosáhnout, aby vaše dřevo vypadalo jako nové.

Nejprve odstraňte nábytek a věci z oblasti, která se má čistit.
Potom seberte vysavač nebo prachový mop a začněte s čištěním.
Nyní, když je podlaha bez nečistot, je čas, aby se vaše podlaha leskla. Pokud jste si zakoupili koncentrát pro čištění podlah, postupujte podle návodu.
Než začnete čistit podlahu, je vždy dobré jej otestovat, například na malé ploše. Počkejte pár minut a poté jej otřete.
Nyní, když jste přesvědčeni, že čistič je bezpečný, můžete začít. Pokud je po dokončení, podlaha příliš mokrá, přejeďte ji suchým mopem.

Related Posts

Comments

PR článek

Nejnovější články