- Reklama -zprávy
- Reklama -udalosti

Firmy chtějí ve vozových parcích elektromobily namísto klasických aut

Firmy mění flotily svých vozů. Za poslední rok cítit přesun od dieselového na benzínový pohon.
V nejbližších měsících se dá očekávat výrazný nástup elektromobilů jako služebních vozidel.

Firmy v posledním období reagovali na aféru dieselgate. Dieselové auta mění na benzínové, které navíc nákladově vycházejí výhodnější. Firmy jsou v porovnání s minulostí zodpovědněji a hledají způsoby, jak ochránit životní prostředí. Posun k elektrickým autům bude následovat v dalším kroku. Vyčkává se jen na nové dotační schémata.

Rozmachu elektromobility bránili Česku několik faktorů. Nabíjecí infrastruktura nebyla dost početná a dojezd těchto vozidel, který byl poměrně nízký. To se již v současnosti změnilo. Tím, že se odstranily, expanzi elektromobilů to nebrání. Pro firmy jsou důležité náklady a při elektromobilech se šetří na spotřebě pohonných látek a na servisu, vítáme i novelu zákona o energetické náročnosti budov, zavádějící povinnost pro vlastníka nové nebo významně obnovované budovy, která má více než 10 parkovacích míst, respektive nebytové budovy s více než 20 parkovacími místy, vybavit ji nabíjecími stanicemi elektrických vozidel a infrastrukturou vedení.

Více elektromobilů i v Čechách
Podpora nákupu elektromobilů se v Čechách zintenzivní. „Stát má zájem dotovat nákup elektromobilů. Celá schéma bude dotovaná z prostředků ministerstva průmyslu, tedy ze státního rozpočtu, a to včetně infrastruktury – nabíjecích stanic,“ přiblížil ministr průmyslu. Dosavadní dotační schéma v celkové výši 1,5 miliardy korun.

Přestože se elektromobilita ukazuje jako směr budoucího rozvoje automobilismu, němečtí vědci zpochybnili ekologičnost elektromobilů. Podle nové studie pomáhají životnímu prostředí jen na papíře a ve skutečnosti jsou škodlivější než auta se spalovacími motory. Zprávu zveřejněnou 17. dubna vypracoval profesor fyziky na Kolínské univerzitě Christoph Buchal a jeho kolegové z ekonomického institutu Ifo Hans-Dieter Karl a Hans-Werner Sinn. Pokud se vezmou v úvahu emise oxidu uhličitého (CO2) vyprodukované při výrobě baterií a při výrobě elektřiny v Německu, elektromobily zatěžují ovzduší o 11% až 28% více než auta se spalovacími motory. Hodně energie se totiž spotřebuje při těžbě a zpracování lithia, kobaltu a manganu používaných při výrobě baterií do aut.

Related Posts

Comments

PR článek

Nejnovější články