- Reklama -zprávy
- Reklama -udalosti

Britské podniky mají za sebou nejhorší tři měsíce za sedm let

Britský soukromý sektor má za sebou nejhorší tři měsíce za téměř sedm let. Důvodem je brexit, který uvízl ve slepé uličce a špatné počasí.

Konfederace britského průmyslu

Uvedla to v neděli Konfederace britského průmyslu (CBI).

Po prudkém nárůstu na začátku tohoto roku, který byl způsoben budováním skladových zásob před původním termínem odjezdu Spojeného království z Evropské unie (EU) 29. března, se aktivita soukromého sektoru za tři měsíce do konce června snížila a nejstrmější od září 2012.

Bilance firem, které zaznamenaly růst, podle měsíčního indikátoru růstu CBI propadla na -13%.

Rain Newton-Smith, hlavní ekonom CBI, připsal toto oslabení vlivu ukončení budování zásob, odstávkám v britském automobilovém průmyslu (naplánovaným na období po původním termínu brexitu) a špatnému počasí.

Připomněl však, že tzv. základní aktivita a důvěra jsou nadále „jasně utlumené“.

Ekonomika Spojeného království

„Ekonomiku Spojeného království dusí nejistota v souvislosti se vztahy Spojeného království s EU,“ prohlásil a dodal, že je třeba, aby nový premiér urychleně zabezpečil dohodu s Unií.

Britská Konzervativní strana má sdělit jméno svého nového lídra, který se stane budoucím premiérem, 23. července.

Boris Johnson

Oba uchazeči – bývalý ministr zahraničí Boris Johnson a současný šéf resortu diplomacie Jeremy Hunt – řekli, že jsou připraveni vyvést Británii z EU v případě potřeby i bez dohody.

Centrální banka (Bank of England, BoE) mezitím oznámila, že ve 2. čtvrtletí očekává nulový růst ekonomiky.

Tento výsledek podle ní odráží ukončení budování zásob v prvních třech měsících roku, nejistotu kolem brexitu a pomalejší globální růst.

Další články autora

Comments

PR článek

Nejnovější články