- Reklama -zprávy
- Reklama -udalosti

Japonsko omezí export do Jižní Koreje

Japonsko v pondělí oznámilo, že zavede restrikce na vývoz některých chemikálií používaných při výrobě čipů a smartphonů, a také technologií do Jižní Koreje pro spor se Soulom o nucené práci během druhé světové války.

Nová pravidla vstoupí v platnost od 4. července. Tokio jejich zavádí v reakci na rozhodnutí jihokorejských soudů, které nařídili japonským firmám, aby odškodnily lidi za nucené práce během války.

Japonsko je rozčarované zejména z nedostatečné aktivity ze strany Soulu při řešení otázek týkajících se rozhodnutí Nejvyššího soudu loni v říjnu, který nařídil společnosti Nippon Steel vyplatit kompenzace za nucenou práci během druhé světové války.

„Systém kontroly vývozu je založen na důvěře v mezinárodních vztazích,“ uvedlo japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu.

Japonsko je rozčarované

„Po přezkoumání příslušnými ministerstvy třeba říci, že důvěra mezi Japonskem a Jižní Koreou byla značně poškozena,“ dodalo ministerstvo.

Nové omezení zpomalí export, protože odstraní tyto položky ze seznamu „zrychleného exportu“, což může tvrdě zasáhnout jihokorejského výrobce Samsung Electronics.

To znamená, že japonští vývozci budou nyní muset požádat o povolení pro každou dodávku, kterou chtějí exportovat do Jižní Koreje.

Tento proces trvá přibližně 90 dní pokaždé, informovaly místní média.

Jižní Korea spojenec USA

Japonsko a Jižní Korea jsou demokratickými státy, tržními ekonomikami a spojenci USA.

Ale jejich vztahy jsou již desetiletí napjaté v důsledku brutální koloniální vlády Japonců na Korejském poloostrově v letech 1910 – 1945.

Napětí se ještě zvýšilo po několika rozhodnutích jihokorejských soudů, které nařídili japonským firmám odškodnit oběti.

Minulý měsíc Tokio navrhlo, aby byla tato otázka předložena rozhodčímu soudu podle podmínek dohody podepsané oběma zeměmi v roce 1965, kdy byly vztahy normalizovány.

Jižní Korea předložila protinávrh, aby lokální a japonské společnosti zřídily dobrovolný vyrovnávací fond, který Tokio odmítlo jako „nepřijatelný“.

Další články autora

Comments

PR článek

Nejnovější články