Pojišťovny v roce 2018 zaznamenaly přes 150 tisíc pojistných událostí, z nichž čtvrtinu tvořily vodovodní škody. Jejich průměrná výše se pohybovala kolem 25 tisíc korun. S dvanáctiprocentním podílem z celku následovaly škody způsobené vichřicí s průměrnou výší kolem 40 tisíc korun. Obávaný oheň pak sice připadl „pouze“ na tři procenta, ale průměrnou škodou ve výši půl milionu ostatní pojistné události výrazně převýšil. Nezanedbatelným finančním rizikům, která mají pro většinu lidí fatální existenční dopad, lze předcházet prostřednictvím pojištění domácnosti. Před sjednáním smlouvy se seznamte s několika důležitými fakty.
Pojištění by mělo být komplexní
K častým chybám patří záměna pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Někteří lidé se také mylně domnívají, že pojištění nemovitosti se týká rodinných domů a pojištění domácnosti bytů. Jak je to ve skutečnosti?
Zatímco pojištění nemovitosti souvisí se stavbou jako takovou (chrání např. stěny, střechu a další pevné součástí domu), pojištění domácnosti zahrnuje takřka všechny movité věci (vybavení, cennosti…).
Logicky je vhodné uzavřít komplexní pojištění majetku, které nabízí ochranu domu i movitých věcí.
Před čím se pojistit?
Váš domov může být správně pojištěn jen v případě, že se zamyslíte nad reálnými riziky. Kvalitní produkty jich zahrnují v základní ceně široké spektrum. Na druhou stranu je zbytečné připlácet za rizika, která se vás netýkají (např. pojištění proti povodni, pokud bydlíte ve dvanáctém patře panelového domu). Naopak se vám může hodit pojištění odpovědnosti, připojištění psa apod.
Zároveň si zkontrolujte výluky – věci a rizika vyňaté z pojistného krytí.
Pozor na podpojištění
Před podpisem smlouvy prověřte nastavení správné pojistné částky. Právě ta je klíčová v případě pojistného plnění. Nemá smysl ji nastavovat příliš vysoko a přeplácet se. Mnohem horší je opačná varianta, kdy pojistná částka neodpovídá skutečné hodnotě pojištěného majetku. Pojišťovna pak zkrátí plnění a nevyplatí ho v adekvátní výši.
Tzv. podpojištění se lze vyhnout pouze průběžnou aktualizací smlouvy (vždy, když se zvýší hodnota majetku, např. po rekonstrukci) nebo uzavřením pojištění majetku s paušální výší pojistného.
https://magazinmoda.cz/co-jsou-kanabinoidy-a-jak-funguji/
https://tydenikzena.cz/sex-po-porodu-kdy-nejprve-a-na-co-si-dat-pozor/
https://zenyvkondici.cz/tekuta-probiotika-moderni-a-overeny-zpusob-ochrany-pred-viry-a-bakteriemi/